Drobečková navigace

Úvod > Obec > Historie > Obecní symboly

Obecní symboly

Obec Čelčice disponovala pečetí okrouhlého tvaru o průměru 39 mm. V pečetním poli se nachází čtvercový španělský štít v kartuši. První pole vyplňuje latinský kříž, ve druhém a třetím se nachází postava rozsévače s mošnou přes rameno, který seje obilí. Ve druhém poli kráčí doprava, ve třetím pak opačným směrem. Čtvrté pole vyplňuje krojidlo obrácené špicí dolů. Opis z vnitřní strany odděluje perlovec mezi dvěma linkami a vnější částí je lemován linkou s věncem. Text opisu zni PECZET OBECZNI DIEDINI CZIELCZICZ 1062. Podle letopočtu je na typáři chybně vyryta číslice 0, kde měla být pravděpodobně původně číslice 6. Správně vročení je tedy 1662.Na základě typografie pečeti a s přihlédnutím k dějinám obce vypracoval v roce 2001 heraldik Miroslav J. Pavlů návrh obecních symbolů, znaku a praporu

V návrhu spojil kříž z rodu Salmů (zlatý v červeném poli) s obilným klasem v zeleném poli (stará pečetní symbolika obce) a červenou růží se zlatým semeníkem ve stříbrném poli (heraldický prvek kláštera hradišťanských premonstrátů a zároveň vladyk z Čertoryj).

Figura medvěda ve skoku s červenou zbrojí a stříbrnými zuby byla převzata v upravené podobě z erbu Čertoryjů. Dekret Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky o užívání obecních symbolů je datován 26.června 2007. Od předsedy Poslanecké sněmovny PČR Miroslava Vlčka jej osobně převzal František Mádr, starosta obce.

Znak obce

Popis: V zeleno-stříbrně polceném štítě černý medvěd ve skoku s červenou zbrojí a stříbrnými zuby, provázený vpravo zlatým tlapatým křížem a vlevo červenou růží se zlatým semeníkem.

znak obce

Vlajka obce

Popis: List tvoří dva svislé pruhy, zelený a bílý. Uprostřed listu černý medvěd ve skoku s červenou zbrojí a bílými zuby, provázený v zeleném pruhu žlutým tlapatým křížem a bílém pruhu červenou růží se žlutým semeníkem.

vlajka